ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum POLACY ZA GRANICA Strona Główna » Uslugi

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Terapia uzależnień i Powrót do Picia Kontrolowanego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eszafran
Najsłabsze ogniwo



Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:02, 01 Lip 2016    Temat postu: Terapia uzależnień i Powrót do Picia Kontrolowanego

Terapia uzależnienia - alkohol - inne uzależnienia np. gier komputerowych w języku polskim przez Skyp'a. Polskie ceny. Kontakt: tel. Polska 780131412


Obecnie oferuję także poprzez Skypa strategie picia kontrolowanego rekomendowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Posiadam wydane przez nią uprawnienia.

Mój artykuł na ten temat

Paradygmat pełnej abstynencji, a Programy Ograniczania Picia

Obecnie najbardziej powszechnym modelem podejścia w terapii jest traktowanie uzależnienia od alkoholu jako choroby przewlekłej i nieuleczalnej. Zakłada on, że osoby uzależnione, w wyniku deficytów w mózgu, nie są w stanie kontrolować swojego picia a szczególnie momentu jego zakończenia. W związku z tym najbardziej wskazane jest przyjęcie w terapii strategii pełnej abstynencji.
Idea Programów Ograniczania Picia jest związana z bardziej współczesnym myśleniem o uzależnieniu od alkoholu, w którego centrum nie znajdują się tylko osoby pijące najbardziej destrukcyjnie a sama choroba nie jest traktowana jako przewlekła i nieuleczalna. Coraz powszechniej uważa się ją za zjawisko heterogeniczne (zróżnicowane), które każdemu z nas może się przydarzyć. To proces, do którego prowadzi wiele dróg i wiele może być dróg wyjścia z niego. Nie ma więc jednego uniwersalnego sposobu leczenia, bo zjawisko uzależnienia jest wielopoziomowe i wieloetapowe - nie pojawia się nagle, ale rozwija się latami.
Najcenniejszym w Programach Ograniczania Picia wydaje się założenie, by docierać do osób pijących na wczesnym etapie rozwoju uzależnienia, zanim ich życie przewróci się do góry nogami, stracą rodzinę, prace i zdrowie.

Na czym polegają Programy Ograniczania Picia?

Pacjent, który wchodzi w program uczy się jak monitorować swoje picie. Centralnym punktem procesu jest kontrakt terapeutyczny, tzw. plan picia. W programach, których celem jest całkowite zaprzestanie picia, najważniejsza jest abstynencja. W Programach Ograniczania Picia takim centralnym punktem są ustalone z terapeuta limity spożycia alkoholu. Klient umawia się na konkretną ilość alkoholu jaką może wypić w ciągu dnia i na to, ile dni będzie pił w ciągu tygodnia. Takich dni wstrzymywania się od spożywania alkoholu musi być przynajmniej dwa lub trzy. Podczas terapii określane są też sytuacje, które w dotychczasowym modelu picia klienta były szczególnie destrukcyjne i ryzykowne. W kontrakcie zaznacza się, że w tych sytuacjach osoba wchodząca w program pić już nie będzie lub będzie piła produkty o niższej zawartości czystego alkoholu. Każdy program jest indywidualnie dostosowywany do klienta i jak najściślej ustalany.
Podczas procesu terapeuta uczy klienta przeliczania zawartości alkoholu w napojach i technik, dzięki którym może on ograniczyć swoje picie np. odstawiania szklanki z drinkiem na stół po każdym łyku czy picie napojów zawierających alkohol na przemian np. z wodą.
Sama relacja terapeuty z klientem opiera się na bardziej nowoczesnym podejściu. Tutaj terapeuta podąża za klientem oddając mu kontrolę nad piciem i w efekcie odpowiedzialność za swoje życie. W ten sposób klient uczy się panować nad swoim postępowaniem, odzyskuje wiarę w siebie i powodzenie terapii.

Czy Programy Ograniczania Picia są dla wszystkich?

To nie są programy skierowane do wszystkich uzależnionych od alkoholu. Przede wszystkim nie zaleca się ich osobom ze zniszczonym przez alkohol zdrowiem, znajdującym się w zaawansowanej fazie uzależnienia. Dla nich zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie abstynencja i taką drogę z pewnością zaleci terapeuta. Ze statystyk wynika, że wiele osób wchodzących w Programy Ograniczania Picia w ich trakcie uznaje, że właśnie zaprzestanie picia jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, bo powrót do kontrolowania picia jest dla nich zbyt trudny lub niemożliwy do osiągnięcia.
Jednym z kryteriów przyjęcia klienta do Programu Ograniczania Picia są przeciwwskazania medyczne, np. to czy cierpi on na zaburzenia funkcjonowania wątroby, przyjmuje leki wchodzące w interakcję z alkoholem lub czy zdiagnozowano u niego choroby, których objawy może zaostrzyć alkohol (cukrzyca czy zaburzenia psychiczne). Wtedy terapeuta również będzie zalecał pracę nad abstynencją.
Z badań wynika, że do tych Programów Ograniczania Picia trafiają zwykle osoby młodsze, które mają wsparcie w swoim otoczeniu, nie utraciły pracy, a ich uzależnienie jest w początkowej fazie rozwoju.
To nie terapeuci decydują, kto do jakiego programu ma trafić. Czy celem terapii ma być abstynencja czy powrót do picia kontrolowanego. Z badań wynika, że zgłaszający się do gabinetu terapeutycznego zwykle wiedza, jaki cel terapii byłby dla nich najbardziej możliwy do osiągnięcia. Osoby w zaawansowanym stopniu uzależnienia same wybierają abstynencję, bo wiele z nich wielokrotnie próbowało bez efektu ograniczać swoje picie.

Jaka jest skuteczność Programów Ograniczania Picia?

W zasadzie nie da się porównać skuteczności programów abstynenckich z Programami Ograniczania Picia. Są one skierowane są do różnych osób i odmienne osoby w nich uczestniczą. Statystyki mówią, że skuteczność jest podobna, ale jeśli badania są przeprowadzane w określonych grupach pacjentów.
Programy Ograniczania Picia zarekomendowała już Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pierwsi terapeuci, którzy będą je realizowali są już po szkoleniu. Oznacza to, że system terapeutyczny w Polsce powoli się zmienia. Jest coraz bardziej otwarty, coraz bardziej nastawiony na klienta i coraz bardziej podąża za jego potrzebami i celami. Zaczyna też stwarzać przestrzeń na współuczestniczenie klienta w procesie terapii.
Edyta Szafran, terapeuta uzależnień


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez eszafran dnia Pią 11:24, 01 Lip 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLACY ZA GRANICA Strona Główna » Uslugi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin